A Szovjetunió az 1984. évi téli olimpiai játékokon
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
A Szovjetunió zászlaja | |||||
NOB-országkód: URS | |||||
OOB | Szovjet Olimpiai Bizottság | ||||
1984. évi téli olimpiai játékok Szarajevó | |||||
Versenyzők | 99 fő 10 sportágban | ||||
Zászlóvivő | |||||
Nyitóünnepség | Vlagyiszlav Tretyjak | ||||
Érmek 2. helyezés |
| ||||
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
Nyári olimpiai játékok: | |||||
Téli olimpiai játékok: | |||||
Más szereplések: Egyesített Csapat (1992), Oroszország (1900–1912, 1994–), Észtország (1920–1936, 1992–), Lettország (1924–1936, 1992–), Litvánia (1924–1928, 1992–), Fehéroroszország (1994–), Grúzia (1994–), Kazahsztán (1994–), Kirgizisztán (1994–), Moldova (1994–), Örményország (1994–), Ukrajna (1994–), Üzbegisztán (1994–), Azerbajdzsán (1996–), Tádzsikisztán (1996–), Türkmenisztán (1996–) |
A Szovjetunió a jugoszláviai Szarajevóban megrendezett 1984. évi téli olimpiai játékok egyik részt vevő nemzete volt. Az országot az olimpián 10 sportágban 99 sportoló képviselte, akik összesen 25 érmet szereztek.
Érmesek[szerkesztés]
Alpesisí[szerkesztés]
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Vlagyimir Andrejev | Műlesiklás | 54,01 | 21. | nem ért célba | kiesett | ||
Óriás-műlesiklás | 1:24,53 | 23. | nem ért célba | kiesett | |||
Vlagyimir Makejev | Lesiklás | 1:47,87 | 16.* | ||||
Valerij Ciganov | Lesiklás | 1:48,46 | 23. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Nagyezsda Andrejeva-Patrikejeva | Műlesiklás | 50,80 | 18. | 49,42 | 13. | 1:40,22 | 14. |
Óriás-műlesiklás | 1:12,46 | 35. | 1:14,39 | 27. | 2:26,85 | 29. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Biatlon[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | Lövőhiba | Időeredmény | Helyezés |
---|---|---|---|---|
Szergej Buligin | 10 km sprint | 1 | 32:19,1 | 11. |
20 km egyéni | 7 | 1:19:28,0 | 17. | |
Jurij Kaskarov | 10 km sprint | 2 | 32:15,2 | 10. |
20 km egyéni | 11 | 1:22:53,8 | 35. | |
Algimantas Šalna | 10 km sprint | 2 | 31:20,8 | 5. |
Dmitrij Vasziljev | 20 km egyéni | 8 | 1:22:09,2 | 32. |
Dmitrij Vasziljev Jurij Kaskarov Algimantas Šalna Szergej Buligin |
4 × 7,5 km váltó | 2 | 1:38:51,7 |
Bob[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | 3. futam | 4. futam | Összesítés | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Jānis Ķipurs Aivars Šnepsts |
Kettes | 52,06 | 5. | 51,92 | 1. | 51,30 | 4. | 51,14 | 2. | 3:26,42 | 4. |
Zintis Ekmanis Vlagyimir Alekszandrov |
51,56 | 2. | 52,10 | 4. | 51,24 | 3. | 51,26 | 3. | 3:26,16 | ||
Jānis Ķipurs Māris Poikāns Ivars Bērzups Aivars Šnepsts |
Négyes | 50,19 | 4. | 50,96 | 7. | 51,19 | 9.* | 51,17 | 6. | 3:23,51 | 6. |
Zintis Ekmanis Jānis Skrastiņš Rihards Kotāns Vlagyimir Alekszandrov |
51,08 | 14.* | 51,36 | 15. | 51,28 | 11. | 51,48 | 13.* | 3:25,20 | 12. |
* - egy másik csapattal azonos eredményt ért el
Északi összetett[szerkesztés]
Versenyző | Síugrás | Sífutás | Összesítés | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pont | Hely. | Idő | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | |
Szergej Cservjakov | 210,3 | 2. | 51:11,7 | 178,045 | 23. | 388,345 | 12. |
Ildar Garifullin | 166,5 | 26. | 49:56,5 | 189,325 | 19. | 355,825 | 23. |
Alekszandr Majorov | 202,7 | 9. | 50:27,8 | 184,630 | 20. | 387,330 | 14. |
Olekszandr Proszvirnyin | 199,4 | 13. | 48:40,1 | 200,785 | 6. | 400,185 | 6. |
Gyorskorcsolya[szerkesztés]
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Szergej Berezin | 5000 m | 7:45,94~ | 32. |
Oleg Bozsjev | 1500 m | 1:58,89 | |
5000 m | 7:17,96 | 5. | |
Dmitrij Bocskarjov | 10 000 m | 14:55,65 | 6. |
Alekszandr Danyilin | 500 m | 38,66 | 9. |
Szergej Fokicsev | 500 m | 38,19 | |
Szergej Hlebnyikov | 1000 m | 1:16,63 | |
1500 m | 1:58,83 | ||
Vlagyimir Kozlov | 500 m | 38,57 | 6. |
Konsztantyin Korotkov | 10 000 m | 15:11,10 | 14. |
Igor Malkov | 5000 m | 7:12,30 | |
10 000 m | 14:39,90 | ||
Pavel Pegov | 1000 m | 1:18,57 | 13. |
Viktor Saserin | 1000 m | 1:17,42 | 6. |
1500 m | 1:59,81 | 8. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Valentyina Lalenkova | 1000 m | 1:23,68 | 4. |
1500 m | 2:08,17 | 6. | |
3000 m | 4:37,36 | 8. | |
Irina Kulesova-Kovrova | 500 m | 41,70 | 4. |
Natalja Kurova | 1500 m | 2:08,41 | 7. |
Natalja Petruszjova | 500 m | 42,19 | 6. |
1000 m | 1:23,21 | ||
1500 m | 2:05,78 | ||
3000 m | 4:39,36 | 9. | |
Olga Pleskova | 3000 m | 4:34,42 | 4. |
Natalja Glebova | 500 m | 41,50 | |
1000 m | 1:55,42~ | 37. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
~ - a futam során elesett
Jégkorong[szerkesztés]
Szovjet férfi jégkorongcsapat-játékoskeret | ||
---|---|---|
Eredmények[szerkesztés]
- A csoport
Bejutott a négyes döntőbe | |
A harmadik az 5., a negyedik a 7. helyért játszhatott | |
Kiesett |
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 5 | 5 | 0 | 0 | 42 | 5 | +37 | 10 |
Svédország | 5 | 3 | 1 | 1 | 34 | 15 | +19 | 7 |
NSZK | 5 | 3 | 1 | 1 | 27 | 17 | +10 | 7 |
Lengyelország | 5 | 1 | 0 | 4 | 16 | 37 | –21 | 2 |
Olaszország | 5 | 1 | 0 | 4 | 15 | 31 | –16 | 2 |
Jugoszlávia | 5 | 1 | 0 | 4 | 8 | 37 | –29 | 2 |
1984. február 7. | Szovjetunió | 12 – 1 (3–1, 4–0, 5–0) | Lengyelország | Szarajevó |
1984. február 9. | Szovjetunió | 5 – 1 (4–0, 1–1, 0–0) | Olaszország | Szarajevó |
1984. február 11. | Jugoszlávia | 1 – 9 (0–4, 1–1, 0–4) | Szovjetunió | Szarajevó |
1984. február 13. | Szovjetunió | 6 – 1 (4–1, 2–0, 0–0) | NSZK | Szarajevó |
1984. február 15. | Szovjetunió | 10 – 1 (5–0, 4–0, 1–1) | Svédország | Szarajevó |
- Négyes döntő
1984. február 17. | Szovjetunió | 4 – 0 (0–0, 2–0, 2–0) | Kanada | Szarajevó |
1984. február 19. | Szovjetunió | 2 – 0 (1–0, 1–0, 0–0) | Csehszlovákia | Szarajevó |
- Végeredmény
A táblázat tartalmazza
- az A csoportban lejátszott Szovjetunió – Svédország 10–1-es,
- a B csoportban lejátszott Csehszlovákia – Kanada 4–0-s eredményt is.
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 1 | +15 | 6 |
Csehszlovákia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 4 |
Svédország | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 12 | –9 | 2 |
Kanada | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | –10 | 0 |
Csapat | Helyezés |
---|---|
Szovjetunió |
Műkorcsolya[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | Kötelező elemek | Rövid program | Kűr | Összesítés | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Helyezési pontszám |
Helyezés | ||
Alekszandr Fagyejev | Férfi egyéni | 9×5+ | 5. | 3,0 | 5×7+ | 8. | 3,2 | 5×7+ | 7. | 7,0 | 13,2 | 7. |
Vlagyimir Kotyin | 7×11+ | 11. | 6,6 | 6×9+ | 9. | 3,6 | 5×6+ | 6. | 6,0 | 16,2 | 8. | |
Kira Ivanova | Női egyéni | 5×5+ | 5. | 3,0 | 7×3+ | 3. | 1,2 | 6×5+ | 5. | 5,0 | 9,2 | |
Anna Kondrasova | 6×7+ | 7. | 4,2 | 6×4+ | 4. | 1,6 | 7×6+ | 6. | 6,0 | 11,8 | 5. | |
Jelena Vodorezova | 7×2+ | 2. | 1,2 | 7×8+ | 8. | 3,2 | 6×11+ | 11. | 11,0 | 15,4 | 8. | |
Jelena Valova Oleg Vasziljev |
Páros | 9×1+ | 1. | 0,4 | 9×1+ | 1. | 1,0 | 1,4 | ||||
Larisza Szeleznyova Oleg Makarov |
7×3+ | 2.* | 0,8 | 7×3+ | 3. | 3,0 | 3,8 | |||||
Marina Avsztrijszkaja Jurij Kvasnyin |
6×7+ | 7. | 2,8 | 7×9+ | 9. | 9,0 | 11,8 | 9. |
Versenyző | Versenyszám | Kötelező tánc | Eredeti (original) tánc | Kűr | Összesítés | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Helyezési pontszám |
Helyezés | ||
Natalja Besztyemjanova Andrej Bukin |
Jégtánc | 7×2+ | 2. | 1,2 | 7×2+ | 2. | 0,8 | 7×2+ | 2. | 2,0 | 4,0 | |
Marina Klimova Szergej Ponomarenko |
5×3+ | 4. | 2,4 | 8×4+ | 4. | 1,6 | 5×3+ | 3. | 3,0 | 7,0 | ||
Olga Volozsinszkaja Alekszandr Szvinyin |
7×8+ | 8. | 4,8 | 8×8+ | 7. | 2,8 | 7×8+ | 7. | 7,0 | 14,6 | 7. |
* - egy másik párossal azonos eredményt ért el
Sífutás[szerkesztés]
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Olekszandr Batyuk | 15 km | 42:42,2 | 10. |
50 km | 2:23:17,0 | 16. | |
Jurij Burlakov | 30 km | 1:32:19,6 | 11. |
Vlagyimir Nyikityin | 15 km | 42:31,6 | 5. |
Vlagyimir Szahnov | 30 km | 1:30:30,4 | 4. |
50 km | 2:20:53,7 | 8. | |
Alekszandr Zavjalov | 15 km | 42:59,0 | 16. |
30 km | 1:29:23,3 | ||
50 km | 2:20:27,6 | 7. | |
Nyikolaj Zimjatov | 15 km | 42:34,5 | 6. |
30 km | 1:28:56,3 | ||
50 km | 2:22:15,0 | 13. | |
Olekszandr Batyuk Alekszandr Zavjalov Vlagyimir Nyikityin Nyikolaj Zimjatov |
4 × 10 km váltó | 1:55:16,5 |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Nagyezsda Burjakova | 5 km | 17:58,7 | 14. |
10 km | 32:55,8 | 9. | |
Ljubov Ljadova | 10 km | 33:05,8 | 12. |
20 km | 1:03:53,3 | 7. | |
Tamara Markasanszkaja | 20 km | 1:05:01,7 | 13. |
Raisza Szmetanyina | 5 km | 17:52,0 | 11. |
10 km | 32:02,9 | ||
20 km | 1:02:26,7 | ||
Julija Sztyepanova | 5 km | 17:53,5 | 12. |
10 km | 32:45,7 | 8. | |
20 km | 1:05:33,4 | 15. | |
Lilija Vaszilcsenko | 5 km | 18:07,6 | 17. |
Julija Sztyepanova Ljubov Ljadova Nagyezsda Burjakova Raisza Szmetanyina |
4 × 5 km váltó | 1:07:55,0 | 4. |
Síugrás[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | 1. ugrás | 2. ugrás | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pont | Hely. | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | ||
Jurij Golovcsikov | Normálsánc | 57,6 | 57. | 96,9 | 20. | 154,5 | 50. |
Nagysánc | 65,6 | 43. | 86,4 | 24. | 152,0 | 39. | |
Gennagyij Prokopenko | Normálsánc | 88,4 | 35. | 95,7 | 21. | 184,1 | 26. |
Nagysánc | 79,1 | 35. | 88,0 | 21. | 167,1 | 30. | |
Valerij Szavin | Normálsánc | 81,6 | 43. | 97,9 | 17. | 179,5 | 31. |
Szánkó[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | 3. futam | 4. futam | Összesítés | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Szergej Danyilin | Férfi egyes | 46,433 | 8. | 46,284 | 3. | 46,176 | 2. | 46,069 | 2. | 3:04,962 | |
Valerij Dugyin | 46,385 | 6. | 46,334 | 5. | 46,201 | 3. | 46,092 | 3. | 3:05,012 | ||
Jurij Harcsenko | 46,310 | 5. | 46,469 | 6. | 46,337 | 5. | 46,432 | 8. | 3:05,548 | 7. | |
Ingrīda Amantova | Női egyes | 42,101 | 5. | 42,337 | 7. | 42,239 | 10. | 41,803 | 4. | 2:48,480 | 4. |
Natalja Liszica | 43,532 | 17. | 42,371 | 8. | 42,186 | 7. | 41,998 | 7. | 2:50,087 | 10. | |
Vera Zozuļa | 42,079 | 4. | 42,169 | 5. | 42,077 | 5. | 42,316 | 12. | 2:48,641 | 5. | |
Jevgenyij Belouszov Alekszandr Beljakov |
Kettes | 41,813 | 1. | 41,847 | 2. | 1:23,660 | |||||
Juris Eisaks Einārs Veikša |
42,078 | 6. | 42,288 | 8. | 1:24,366 | 7. |
Források[szerkesztés]
- Soviet Union at the 1984 Winter Olympics (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 30.)